Tradice poutí a lidových slavností tohoto typu sahá až do období středověku, kdy byla pouť příležitostí pro setkání řemeslníků z širokého kraje a pro prosté obyvatele možností pro zakoupení neobvyklého zboží. Samozřejmostí pak byl dostatek pamlsků a jinak často nedostupných sladkostí.
Historie poutí však sahá až do období raného středověku, kdy patřila k nejdůležitějším poutním místům místa spojená s životem Ježíše Krista ve Svaté zemi. Poutními místy se zvláštním významem jsou tzv. mariánská poutní místa. Ta nejsou spojena s životem Panny Marie, ale pouť zde směřuje na místa jejího zjevení či k jejímu obrazu či soše, které je obvykle přikládána nadpřirozená moc. Mezi významná mariánská poutní místa v okolí Nepomucka patří např. Svatá Hora u Příbrami či chrám Nanebevzetí P. Marie v Přešticích.
Každoročně se konávaly poutní slavnosti v místních kostelích ve výroční den vysvěcení kostela (posvícení) nebo v den svátku patrona, jemuž je zasvěcen. K takovému místu se soustředil život celé oblasti, při Svatojánských poutích v Nepomuku se například počet obyvatel v době konání poutí více než zdvojnásobil. Známá byla také poutní mše u kaple sv. Vojtěcha ve Vrčeni či první jarní – v kostele na Zelené Hoře.
V současné době získaly poutě spíše komerčnější charakter a více než možností společenského setkání jsou zdrojem zábavy a relaxace. Barevné atrakce, střelnice, turecký med – to vše patří k dnešní pouti moderního střihu.